Keşfet

Makale Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?

Makale Özgünlük Testi Nasıl Yapılır

Dijitalleşmenin her gün biraz daha ön plana çıktığı ve internet dünyasın gerçek dünya ile harmanlandığı 21.yüzyılda, internet üzerinde yer alan her şey büyük önem kazanıyor. Özellikle internet kullanımının bu kadar fazla olması interneti bir kazanç kapısı, adeta bir kitap gibi bilgi kaynağı ve alışveriş gibi aktiviteler için de uygun bir alan haline getirmektedir. Bu da internet üzerinden pek çok konu hakkında farklı bilgilere ve yeni bakış açılarına erişme imkanı vermektedir. Ancak bu içeriklerin ön plana çıkması ve daha kaliteli olması için birtakım kurallara uyması da şarttır. Bunlara uymayan içerikler, geri planda kalacak ve internet dünyasının dehlizlerine itilecektir.

Bunlar SEO kuralları, içeriklerin özgünlüğü gibi pek çok alan olarak çeşitlenmektedir. Özellikle makalelerin özgünlük oranı, Google algoritmasında ön plana çıkmayı sağlar. Kaliteli içeriğin ilk şartlarından biri tamamen özgün bir içeriğe sahip olmaktır. Bunun için özgün içerik üretmek kadar bu içeriğin makale özgünlük testi sonucundan geçerli bir ortalama alması da gereklidir.

Özgünlük testli ile içeriğin farklı içerikler ile eşleşmesi önlenmektedir. İçerik her ne kadar özgün bir dil ile yazılmış olsa da internet dünyasında yüz binlerce yazı arasından bir örnek ile eşleşmeyeceğinin garantisini intihal oranı hesaplama testleri ile vermek mümkündür. Aynı zamanda dil bilgisi kurallarına dikkat eden özgünlük testleri de bulunmaktadır. Bu sayede olası gramer hatalarını önlemek, içeriğin ön plana çıkma oranını da arttıracaktır. Dil bilgisine ve gramer kurallarına uyumlu içerikler üretmek, bu içeriklerin başka bir içerik ile ortaklığı olmaması sadece makalenin değil, sitenin güvenliği açısından da önemlidir.

 

Makale Özgünlük Testi Nedir

Makalelerin daha ön plana çıkması ve çalıntı içerik olmaması amacı ile intihal nedir ve özgünlük testi ne demek gibi sorular sık sık sorulmaktadır. Makalelerin özgün olması ve diğer tüm internet içerik kurallarını da barındırması bu içeriğin ön plana çıkması ve doğru kitlelerine hitap etmesini mümkün kılmaktadır. Ancak makale yazımı sonrasında makalenin ne kadar özgün olduğunu bilmek imkansızdır. Bu nedenle makalelerin intihal testinden geçmesi şarttır. Bu sayede birtakım düzenlemeler yapılabilmektedir. Bunun için ücretli ve ücretsiz intihal olarak farklı olanaklara sahip siteler bulunmaktadır. Bu siteler sayesinde içeriği özgünlük testinden geçirebilmek mümkündür ve makalenin özgünlük oranını bu şekilde öğrenebilirsiniz. İntihal oranının olmaması bir avantaj olup yine düşük oranlar da isteğe bağlı olarak sorun edilmemektedir.

 

Makale Özgünlük Testi Nasıl Yapılır

ücretsiz makale özgünlük testi

Makale özgünlük testleri özellikle Google için oldukça önemlidir. Yazılan yazıların Google aramalarında anahtar kelimeler arandığında ön sıralarda çıkması için sadece anahtar kelime kullanımı değil özgünlük de gerekmektedir. Google makale özgünlük testi ile özgünlük oranı hesaplayabilmek ve makalenin yayımlanacağı siteye de iyi bir hizmet etmek mümkündür. Makale özgünlük testi yapan siteler birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Dolaysıyla sizin için uygun özelliklere sahip olan siteyi tercih etmelisiniz. Önemli olan intihal raporu almanın nasıl olacağıdır. İntihal ne demek sorusundan sonra intihalin nasıl alınacağı merak konusu haline gelmektedir.

Öncelikle tercih edilen özgünlük testlerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Ardından belirtilen kelime ve harf sayısına göre yazınızın tamamını veya bir kısmını kopyalayarak sistemdeki yazı bölümüne yapıştırabilirsiniz. Her sistemin maksimum kelime ve harf sayısının farklı olması nedeni ile bunu önceden incelemek gerekmektedir. Sonrasında onaylama tuşuna bakarak makale özgünlük testine gönderebilir ve yazıdaki kelime sayısına oranla ortalama bir süre beklemek gerekir. Çıkan sonuçlara göre intihal var ise bu durumda yapılması gereken intihali düzeltmek olacaktır.

 

Makale Özgün Testi İçin İntihal Programları

Makale özgünlük testi için gereken intihal programları uygulama halinde bulunabildiği gibi internet sitesi olarak da birkaç örneğe sahiptir. Ücretsiz intihal testleri olduğu gibi ücretli olarak çalışan intihal programları da yer almaktadır.

 

  1. SmallSEOTools:

Farklı hizmetleri de bünyesinde barındıran SmallSEOTools, özgünlük kontrolü için de imkanlar sunmaktadır. Maksimum 1000 kelime sınırı olan bu sitede yazınız daha uzun ise parça parça intihal oranı hesaplatmak da mümkündür.

 

  1. Quetext:

Bağlamsal analiz, bulanık eşleşme ve koşullu puanlama adımları ile belirlenen metni inleyecek uygulama kısa sürede metnin ne kadar orijinal olduğunu oranları ile belirtmektedir.

 

  1. Kopya Kontrol:

Tek seferlik ücretsiz kullanımı olan Kopya Kontrol sitesi, sonrasında ücret talep etmektedir. Kontrol et tuşuna bastıktan sonra yazı kısa süre içerisinde kontrol edilerek sonuçlanmaktadır.

 

  1. Plagium:

Dil alternatifleri olması ile ilgi çeken Plagium, 1000 karaktere kadar sınırlı bir kullanım sunmaktadır. Bu işlem ücretsiz olup ücretli işlemleri de bulunmaktadır. Daha hızlı tarama ve daha derin araştırma alternatifleri ücretli olarak sunulmaktadır.

 

  1. Siteliner:

Diğerlerinden farklı olarak Siteliner sadece makale özgünlük testi yapmaz aynı zamanda anahtar kelimeler de bularak birçok işlemi aynı yerde yapma imkânı sunar. Kırık linkleri, yinelenen içerikleri ve benzerini belirleyerek bir rapor sunmaktadır.

 

Makalelerde Gramerin Önemi

Özgünlük testleri makaleler ve yayınlanacakları siteler için gerekli olan bir işlemdir. Bunlar dışında bazı özgünlük testi site ve uygulamaları sadece özgünlük testi değil gramer ve dil bilgisi için de testler sunmaktadır. Özellikle birden fazla dili destekleyen bu siteler gramer hatalarını görür ve bunları oranlayarak düzeltilmesi için sizlere iletir. Makalelerde anahtar kelime, özgünlük kadar önemli olan bir diğer faktör de yazım diline uyumlu gramer bulunmasıdır. Hatalı cümleler ve gramer dışına çıkmak yazının görünürlüğünü olumsuz etkileyecektir. Yanlış dil bilgisi ile yazılan makaleler okuyucuları sıkacak ve makaleleri ciddiye alarak okumalarını önleyecektir. Bu nedenle gramer bilgisine de diğer tüm etmenler gibi dikkat etmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.