Keşfet

İçerik Editörü Nedir? Ne İş Yapar?

İçerik Editörü Nedir

Hangi alanda olursa olsun tüm web sitelerinde içerikler yayımlanmaktadır. E-ticaret sitelerinde satışları arttırmak için içerikler yayımlanır. Benzer şekilde blog siteleri tamamıyla içeriklerden oluşur. Markalara ait olan kurumsal web sitelerinde blog kısımları bulunur. Blog sayesinde hedeflenen anahtar kelimelerde sıralama elde edilir. Ancak hazırlanan blogların kusursuz olması gerekir. Bu görevden sorumlu olan kişilere de içerik editörü denir.

 

İçerik Editörü Nedir? Ne İş Yapar?

İçerik editörü, blog yada sosyal medya gibi dijital platformlarda içerik üreten ve aynı zamanda içeriklerin düzenlenmesinden sorumlu olan kişilerdir. İçeriklerin kusursuz görünmesini ve hedef kitleye en iyi şekilde hitap etmesinden sorumlu olan kişidir.

İçerik editörleri, web sitelerinde yayımlanan blog gönderilerini kontrol eder. Bu gönderiler, yayımlanmadan önce kontrol edilir. Var olan yazım yanlışları ve anlatım bozuklukları tespit edilir. Daha sonrasında içerikteki tüm bu sorunlar düzeltilir. Benzer şekilde sosyal medya platformlarında da içerikler paylaşılır. İçerik editörleri sosyal medya platformlarındaki içerikleri de kontrol ederek kusursuz görünmesini sağlar. İçerik konusunda tüm bu süreci içerik editörleri yönetir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan içeriklerin sıfırdan oluşmasında aktif bir şekilde rol oynar.

İçerik editörlerinin en aktif rolü kurgulama ve yönetme sürecinde olur. Satışları arttıracak ve hedef kitleye ulaşmayı sağlayacak olan içerik fikirlerini bulur. Benzer bir şekilde potansiyel müşteriye ulaşacak olan içerikler için anahtar kelimeleri tespit eder. Tespit edilen anahtar kelimelerle birlikte ilgili içeriğin nasıl hazırlanacağını ve bu hazırlığın kurgusunu belirler. Yayımlanan içeriği takip eder. Düzenli olarak içeriğin sıralamasını kontrol eder.

Son olarak içerik editörleri, hedef kitle analizini yapan kişilerdir. Doğru iletişim kanallarını kullanarak çalıştığı markanın hedef kitlesine erişmesini kolaylaştırır. Web sitelerinin trafiğini inceler ve trafiği analiz eder. Hazırlanan yada yayımda olan içeriklerin yasal sorun teşkil edip etmeyeceğini belirler. Hazırlanan içeriklerde tasarımcılarla birlikte iş birliği yaparak kullanılacak olan görselleri seçer. Çalıştığı markanın ilgili alanında yeni trendleri takip eder. Sosyal medya platformunun etkileşimi ölçer ve etkileşimleri analiz eder. Arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda güncellemeleri takip eder.

 

İyi Bir İçerik Editörünün Özellikleri Nelerdir?

İçerik editörleri, içerik konusunda tüm sürecin başından sonuna kadar var olan kişilerdir. Bu yüzden içeriklerin yönetimi konusunda çok iyi olması gerekir. Sonuç olarak bir içerik editörünün içerik yönetiminde ve kontrolünde iyi olabilmesi için dil bilgisi kurallarına hakim olması gerekir. SEO gibi sürekli güncellenen konulardan geri kalmaması için kendisini de güncellemelidir. Bu yüzden araştırmacı ve yeni şeyler öğrenmeye hevesli bir kişilik özelliğine sahip olması gerekir. En ince ayrıntısına kadar çok iyi araştırma yapabilme özelliği belirgin olmalıdır.

İçerik üretmek birazda yaratıcılık gerektirdiğinden içerik editörlerinin de yaratıcı kişiliğe sahip olması gerekir. Editörlük, takım işi olacağından bu işi yapacak olan kişilerin güçlü iletişim ve takım çalışmasına yatkın olması gerekir. İçerik editörleri, yaşanan bir aksilik ve problem karşısında çözüm üretebilen kişiler olmalıdır. İletişim konusunda becerikli olmalıdır.

İyi bir içerik editörü; yeni içerik fikri bulma, potansiyel müşteriye ulaşmayı sağlayacak olan anahtar kelimeyi tespit etme, bu anahtar kelimeyle ilgili hazırlanması gereken içeriğin kurgusunu yapabilme konusunda yeteneği çok iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.