Keşfet

Seo Raporu Nasıl Olmalıdır?

Seo Raporu Nasıl Olmalıdır

SEO raporu, raporu kime gönderebileceğiniz kesinlikle anlaşılabilir olmalıdır. SEO raporları çok önemlidir. Müşterilerinizin, üst yönetiminizin ve diğer paydaşlarınızın kesinlikle SEO kampanyanızın etkinliğini anlamaları gerekir. Bir müşteri için SEO raporu hazırlarken dikkate alınması gereken 5 temel nokta vardır.

 

  1. Akış:

Kanal Web sitesinin organik trafik artışı müşterinin ana hedefi ise, bunu SEO raporunun en üstüne koyun. Bunu yapmak için, Google Analytics’e giriş yapmalı ve “Al”> “Tüm Trafik”> “Kaynak Araçlar” adımlarını takip etmeli ve “Google / Doğal Arama” bölümünü seçmelisiniz. Organik rapora ek olarak, “Al”> “Tüm Trafik”> “Kaynak Araçlar” bölümü, nerede para ve çaba harcanacağı konusunda rehberlik sağlar.

 

  1. Dönüşüm Miktarı Ve Gelir

Önemli olan siteye gelen ziyaret sayısının fazla olması ve düzenli olarak artmasıdır, ancak ziyaretler ihtiyaçlarınızı karşılayamazsa, yani ziyaretler dönüştürülmezse sizi memnun etmeyecektir. En önemli şey, trafik dönüşüm oranının ve gelirinin iyi olmasıdır. Bu gösterge müşterilerinizin ilgisini çekecektir. Bu nedenle dönüşüm oranı ve gelir bölümü SEO raporunun başında yer almalıdır. Bu raporu müşterilerinize göstermek için “Al”> “Tüm Trafik”> “Kaynak Araçlar” adımlarını takip edebilir ve ilgili ekranın en sağında bulunan “E-ticaret dönüşüm oranı ve gelir” bölümünü inceleyebilirsiniz.

 

  1. Sayfa Düzeyinde Trafik

Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini biliyor olabilirsiniz, ancak nereye gideceğinizi bilmek daha önemlidir. Birinin Google’da rastgele bir aramadan gelmesi en iyisidir, ancak ziyaretçilerinizin ziyaret ettiği kategoriyi veya sayfayı bilmek daha iyidir. Rapor, ziyaretçi eğilimlerini anlamanıza ve hangi sayfaların doğal olarak trafik çektiğini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu rapora erişmek için, “Davranış”> “Site İçeriği”> “Analytics Üzerinden Giriş Sayfası” adımlarını takip edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra “İkincil Boyutlar” bölümünden “Kaynak Araç” bölümünü seçebilir ve açılış sayfası ile ilgili trafik kaynağını görüntüleyebilirsiniz. Sonuç olarak, ziyaretçilerin giriş sayfalarını ve bu sayfaların kaynağını görebileceksiniz.

 

  1. Sitede Geçirilen Zaman Ve Hemen Çıkma İstatistiği

Bu ek bir göstergedir. Küçük işletme web sitelerine ihtiyaç olmayabilir. Sitede geçirilen süre ve hemen çıkma oranı, oluşturduğunuz içeriğin “değerli” olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Ancak, lütfen gözlemlediğiniz sayfadaki hemen çıkma oranına ve bekleme süresine dikkat edin. Örneğin, bir kullanıcının 10 saniye sonra açılış sayfasından ayrıldığını görürseniz ve açılış sayfası birçok sayfaya veya kategoriye bağlantılar içeriyorsa, o sayfada geçirilen süre ve hemen çıkma oranı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Zengin içerik veya video sayfaları gibi temel sayfalarınıza odaklanın. Negatif sayfalarınızı iyileştirmek için burada stratejiler geliştirin.

 

  1. Gelecekteki Fikirler Ve Geliştirme Planları

Verilere ve raporlara gömdüğünüzde, genellikle bunu düşünmeyebilirsiniz, ancak bir sonraki adımı göstermek için bir bölüm eklemek önemlidir. Bu sizi devam ettiren kısımdır. Bir müşteri veya üst yönetim için yapabileceğiniz en iyi şey, yukarıdaki raporun her bölümünün sonunda bir “öneri” bölümüne sahip olmaktır. Aslında, raporun verilerinizi üzerinde işlem yapılabilir hale getiren tek bölümü budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir